I denne uge er der masser af ny musik fra Bifald, MORTEN, Nik og Jay.
Læs mere her:
Bifald – Fanget i en drøm
Hypen omkring Bifald er til at tage og føle på – og nu er duoen så klar med deres tredje udspil, singlen ’Fanget I En Drøm’, som er skrevet med selveste Burhan G!
De er vokset op med hans sange – faktisk er deres nostalgisk, fængende, elektroniske poplyd rundet af den dansksprogede R&B, som gennem mere end 20 år har gjort Burhan G til et sandt ikon i dansk musik. Nu samarbejder Bifald med deres idol på singlen ’Fanget I En Drøm’, som de har skrevet sammen.
”Burhans musik har altid haft en helt særlig plads hos os begge. Derfor var det også helt sindssygt, da han sagde ja til at samarbejde med os,” indleder Malte Bach Jensen og fortsætter: ”Vi klikkede hurtigt og fandt ind til et fælles sprog i musikken – en naturlig vibe, der gjorde hele oplevelsen meget ægte og meningsfuld.”

MORTEN/Nik & Jay – Aura
For seks år siden fik de ’Magnolia’ til at blomstre hele året. Nu får Danmarks største pop-duo Nik & Jay og den internationale stjerne-DJ MORTEN sommeren 2025 til at stråle med sin helt egen ’Aura’ af lys, farver og kærlighed på et massivt og fængende dancepop-track.
Og som altid opstår der magi – et musikalsk bånd og energi, der kun opstår helt unikt mellem de tre. Nik & Jay er desuden det eneste act på dansk, som den internationalt anerkendte DJ og producer MORTEN arbejder med.
Nik & Jay fortæller; ”‘Aura’ er ikke bare en sang – det er en stemning. Den føles som en varm sommeraften – noget du kender, og samtidig noget helt nyt. Noget løftet, noget nært. Noget, der både bevæger og forener. ‘Aura’ handler om det, vi alle bærer på: farver, lys og en indre kraft, som er langt større, end vi tror; langt større end os selv. Denne sang er til dig. Vi ønsker, den løfter dig.”